Portakal Reçeli

Uzun zamandır aklımdaydı portakal reçeli yapmak.Portakal reçelini portakalın kendisinden daha çok severim.Yaklaşık bir kilo portakaldan yaptım tarifi.Daha önceki tarifimde portakalın kabuğunu koymamıştım ve üç kez haşlamıştım biraz mayhoşluğu aroması kalmamıştı bu tarif bambaşka oldu.

MALZEMELER

1 kilo portakal

1,5 kilo şeker

yarım limon suyu

1 kase portakal kabuğu (küp küp doğranmış)

YAPILIŞ

Portakalların kabuklarını iyice yıkayıp soyun.Kabuklarını küp küp doğrayın bir kase ayırın.Portakalları bütün olarak tencereye koyun üzerini geçene kadar su koyun.Su kaynamaya başladıktan sonra 5 daha kaynatıp soğuk suya atın.Portakallar soğuyana kadar bekletin.

İkinciye tekrar tencereye portakalları ve kabuklarını atıp üzerini geçene kadar su ile doldurun.Kaynamaya başladıktan sonra 5 dk daha kaynatıp süzün ve soğuk suya koyun.

Portakallar iyice soğuduktan sonra küp küp kesip kabuklarıyla birlikte tencereye koyun.Üzerine şekeri koyup koyulaşana kadar pişirin.Yaklaşık 50 dk oluyor.Altını kapatmadan 5 dk önce yarım limon suyunu koyun.

Tencereyi ocaktan aldıktan sonra kuru kavonozlara reçeli boşaltıp reçel soğuduktan sonra ağzını kapatıp kuru ve serin yerde saklayınız.

AFİYET OLSUN.

Yayınlayan

teraskeyfim

1991 doğumluyum.2009da gittiğim yemek kursunda yemeğe ve mutfağa ilgim başladı.Devam etmesini istediğim için üniversitede gastronomi istiyorum.

2 thoughts on “Portakal Reçeli”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir