Pırasalı Dolama Börek

Bazı aksaklıklardan dolayı uzun zamandır yazamıyorum.Sonunda kavuştum epey tarif birikmiş.Fotograf makinami aldım bir sürü resim çektim fırsat bulup tariflerimi yazamadım.Geçenlerde akşam üzeri annemin pırasa yemeğine el koyup börek yaptım.Annem yemeği yaparken börek yapsak dedim ve yemeğe pirinç koymadan iç harç hazırladık.

MALZEMELER

İç Harcı için

*3-4 adet pırasa

*2 adet soğan

*1 tatlı kaş. salça

*1 çay kaş. karabiber

*2 çay kaş. tuz

*100 gr kaşar loru

Börek İçin

3 adet yufka

1 çorba kaş. yoğurt

1 çay kaş. k.tozu

2 yumurta

bir tutam tuz

Üzeri için susam

YAPILIŞI

İç harcını hazırlamak için

3-4 kaş. sıvıyağ ile doğranmış soğan ve pırasayı kavuruyoruz.Salça ve baharatları koyuyoruz.1-2 dk daha kavurup ocaktan alıp ılıyıncaya kadar bekletiyoruz.Ilıyınca kaşar lorunu koyuyoruz.

Yufkanın tekini açıp, yoğurt,yumurta,tuz ve k.tozunu karıştırıp yufkaya silikon fırça yardımıyla sürüyoruz.İçine hazırladığımız harcı koyup rulo şeklinde sarıyoruz.Sarılan yufkayı içine kıvırarak gül şeklini veriyoruz.Diğer yufkalarıda aynı şekli verip kalan harcı üzerine sürüyoruz.Arzuya göre susam veya çörekotu koyabilirsiniz.Orta dereceli fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.

 

 

Yayınlayan

teraskeyfim

1991 doğumluyum.2009da gittiğim yemek kursunda yemeğe ve mutfağa ilgim başladı.Devam etmesini istediğim için üniversitede gastronomi istiyorum.

One thought on “Pırasalı Dolama Börek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir